„Jak przestałem być idealny” Premiera spektaklu familijnego w namiocie cyrkowym! Zapraszają Instytut Teatralny i Teatr 21

„Jak przestałem być idealny” to koprodukcja Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego i Fundacji Teatr 21. Już na początku września przedstawienie zostanie zaprezentowane na mobilnej scenie Instytutu, czyli w niebiesko-białym namiocie cyrkowym, w przestrzeni parku między Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego a Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski! W wypełnionym muzyką na żywo spektaklu pytania o odmienność i różnorodność sąsiadują z zapierającymi dech w piersiach wyczynami akrobatów, a humor z refleksją o tym, jak długa droga czasem prowadzi do samoakceptacji.

 

Spektakl inspirowany jest mitem o Ganeśi – hinduskim bóstwie z głową słonia, oraz prawdziwą historią Josepha Merricka – znanego również jako człowiek-słoń. Czerpiąc z obecności artystów cyrkowych, aktorów dramatycznych, muzyków oraz aktorów Teatru 21 zapraszamy na przedstawienie, które łączy widzów i artystów we wspólnej teatralno-cyrkowej opowieści. Z myślą o młodych widzach odkryjemy historię odmienności, w której bohater musiał mierzyć się z poczuciem braku akceptacji. Razem z publicznością, pod cyrkowym szapito wykreujemy świat, w którym jest miejsce dla każdego, a różnorodność staje się wartością.

Czas trwania: 90 min

Premiera: 4 września 2021 r.

Pokazy spektaklu odbędą się: 4, 5, 8, 9, 10 września 2021 r., godz. 18:00

Miejsce: Namiot cyrkowy między Instytutem Teatralnym (Jazdów 1), a Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (Jazdów 2)

Bilety w cenie 10 zł do nabycia przez stronę internetową www.instytut-teatralny.pl lub www.goout.pl, a także w księgarni Prospero w siedzibie Instytutu, ul. Jazdów 1 w (pn. – pt.: 10:00 – 18:00, sob.: 12:00 – 18:00).

Ok. 60 min przed każdym pokazem będzie możliwe zakupienie biletu na miejscu, przed namiotem cyrkowym (wyłącznie z okazaniem certyfikatu zaszczepienia przy zakupie i przy wejściu do namiotu).

Szczególne warunki uczestnictwa:

  • Na terenie namiotu cyrkowego przez cały czas trwania spektaklu należy przestrzegać obowiązku zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki.
  • Przed wejściem do namiotu każdy widz jest zobowiązany do złożenia pisemnego oświadczenia, że według jego najlepszej wiedzy, nie jest osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 i nie przebywa na kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym. Uprzejmie prosimy o przybycie odpowiednio wcześniej, by wypełnić oświadczenie na miejscu (do odbioru przed namiotem lub w Instytucie).
  • Wchodząc do namiotu należy zdezynfekować dłonie.
  • Zakup biletu jest równoznaczny z zaakceptowaniem powyższych zasad organizacyjnych.

Aktorzy:

Grzegorz Brandt, Anna Drózd, Teresa Foks, Maja Kowalczyk, Mateusz Kownacki, Daniel Krajewski, Natalia Leszczyńska, Anna Łuczak, Aleksander Orliński, Filip Perkowski, Michał Pęszyński, Piotr Sakowski, Aleksandra Skotarek, Cela Sobolewska, Magdalena Świątkowska, Paulina Waszkiewicz, Łukasz Wójcik

Twórcy:

koncepcja artystyczna – Justyna Lipko-Konieczna, Justyna Sobczyk

reżyseria – Justyna Sobczyk, Justyna Lipko-Konieczna, Justyna Wielgus

dramaturgia, scenariusz – Justyna Lipko-Konieczna

reżyseria ruchu – Justyna Wielgus

scenografia i kostiumy – Wisłomira Nicieja

charakteryzacja – Magdalena Lerynowicz

reżyseria i realizacja światła – Sebastian Klim

muzyka – zespół Pokusa (Tymek Bryndal, Natan Kryszk, Teo Olter)

asystentka reżyserki – Zuzanna Jarmakowska

konsultacja tańca hinduskiego – Kalina Duwadzińska

kierownik techniczny spektaklu – Dariusz Adamski

realizacja dźwięku – Michał Rokicki

promocja: Maja Raczyńska (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego), Jakub Drzewiecki (Fundacja Teatr 21)

produkcja: Maria Babicka (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego), Marta Kuźmiak (Fundacja Teatr 21)

Producenci spektaklu dziękują Międzynarodowemu Centrum Kultury Nowy Teatr za udostępnienie sali prób.

Spektakl został wyprodukowany w ramach programu Lato w teatrze. Jest koprodukcją Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Teatru 21 / Centrum Sztuki Włączającej. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Program Teatru 21 / Centrum Sztuki Włączającej jest współfinansowany przez m.st. Warszawę.

 

 

2020

Ze względu na pandemię w 2020 roku po raz pierwszy od dziesięciu sezonów w trasę nie wyruszył namiot cyrkowy. W zamian została opracowana multimedialna publikacja „Mobilna scena Instytutu Teatralnego” zawierająca materiały podsumowujące dotychczasowe funkcjonowanie projektu. Znalazły się w niej wywiady z reżyserami spektakli zrealizowanych w namiocie cyrkowym, nagrania audio z wypowiedziami osób uczestniczących w projekcie, teksty krytyczne, a także zbiór materiałów archiwalnych. Zapraszamy do poznania tej pozycji  klikając w zakładkę „Mobilna scena Instytutu Teatralnego”  na niniejszej stronie. 

2019 

 W roku 2019 widzowie doświadczali w nim nowego spektaklu pt. „Piotruś Pan” w reżyserii Konrada Dworakowskiego. W sumie został zagrany 15 razy! Były to dziewiąte wakacje, gdy namiot cyrkowy podróżował po Polsce.

Więcej o spektaklu

Na początku wakacji odbyły się pokazy premierowe w Łodzi (22-23.06), a następnie odwiedził dziewięć małych miejscowości województwa mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego. Familijne wydarzenie artystyczno-edukacyjne powstało we współpracy z Teatrem Pinokio w Łodzi. Odwiedziliśmy Rzeczniów (25-26.06), Przyłęk (27-28.06), Janowiec (29-30.06), Wojsławice (1-2.07), Chełm (3-4.07), Okszów (5-6.07), Sarnaki (7-8.07), Mielnik (9-10.07) i Łosice (11-12.07). Pokazom spektaklu w trasie towarzyszyły parada, koncert zespołu Ładne Kwiatki i warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży.

Dziękujemy lokalnym instytucjom kultury, które współtworzyły z nami wydarzenia w projekcie:
Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rzeczniowie
Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku
Gminny Ośrodek Kultury w Janowcu
Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Wojsławicach
Młodzieżowy Dom Kultury w Chełmie
Centrum Bibliotek i Kultury Gminy Chełm w Okszowie
Gminny Ośrodek Kultury w Sarnakach
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu I Rekreacji w Mielniku
Łosicki Dom Kultury

Ponadto, pod koniec sierpnia i na początku września, do Nibylandii zostali zaproszeni mieszkańcy Białegostoku, Warszawy i Łodzi.

Pokazy odbyły się w ramach:

Festiwalu Wschód Kultury organizowanego przez Białostocki Ośrodek Kultury (29.08)

Końca lata na Jazdowie/ Urodzin Instytutu Teatralnego (30-31.08)

Festiwalu Łódź Czterech Kultur organizowanego przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana (7-8.09)

previous arrow
17
fot_Agata_Zubrzycka
fot_MDK_Chelm_1
fot_MDK_Chelm_2
fot_archiwum_LWT_2
fot_MDK_Chelm_4
fot_MDK_Chelm_3
fot_MDK_Chelm_5
fot_archiwum_LWT_3
fot_MDK_Chelm_6
fot_MDK_Chelm_7
fot_MDK_Chelm_8
fot_Piotr_Osak
next arrow

Wszystkich zainteresowanych współpracą w przyszłym roku zapraszamy do zakładki Współpraca z domami kultury.

Już blisko dekadę w ramach Lata w teatrze podróżujemy po Polsce z namiotem cyrkowym. Docieramy do miejsc, które nie tylko nie mają teatru, ale często nawet sali, w której można zagrać przedstawienie. Od 2011, gdy Instytut Teatralny odkupił namiot od właściciela Cyrku Bojaro, wyprodukowano trzy spektakle objazdowe:
Gdzie jest Pinokio? (2011, reż. Robert Jarosz)
Pippi Pończoszanka (2013, reż. Konrad Dworakowski)
Jak wytresować dziewczynkę? (2015, reż. Michał Walczak)

KONTAKT:
Maria Babicka
tel.: +48 22 501 70 20 | 889 495 988
e-mail: mbabicka@instytut-teatralny.pl