Każda osoba ze spektrum autyzmu ma swoje mocne strony, pasję, zaangażowanie i talent. W pracy Fundacji Ditero staramy się je odkrywać i wzmacniać. Zrobimy to także podczas zajęć teatralnych opartych na motywach bajki Jakuba i Wilhelma Grimmów „O czterech muzykantach z Bremy”.

Osioł, pies, kot i kogut ze względu na wiek i niedołężność w oczach swojego otoczenia byli bezużyteczni. Jednak każdy z nich miał unikalny talent, dzięki którym, po zebraniu w jeden zespół, stali się niezwyciężeni i pokonali groźnych zbójców. Opierając się na tym znanym powszechnie motywie, pokażemy że współpraca i odwaga w zaprezentowaniu swoich unikalnych umiejętności pozwoli także dzieciom ze spektrum autyzmu czynić rzeczy wyjątkowe.

W spektaklu wykorzystamy techniki lalkowego teatru ulicznego (dzięki udziałowi Teatru Klinika Lalek) i współczesne trendy kulturowe. Podczas pracy nad postaciami współczesnych muzykantów z Bremy zachęcimy dzieci do interpretacji opartych na znanych im z pop-kultury archetypach i zadawania pytań – co sprawiło, że „zwykły” kot, osioł, pies stał się nagle superbohaterem? Jakie „moce” odkrył w sobie i swoich towarzyszach? Czy superbohaterowie są jeszcze bardziej super, kiedy pracują w zespole?

ZESPÓŁ REALIZATORÓW